• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

ABD Adalet Bakanlığı, Eski CEO’ya Kripto Para Dolandırıcılığı Davası Açtı

ABD Adalet Bakanlığı, Eski CEO’ya Kripto Para Dolandırıcılığı Davası Açtı


Yatırım firması Systematic Alpha Management LLC’nin (SAM) eski CEO’su Peter Kambolin, “cherry-picking” dolandırıcılık planından suçlu olduğunu kabul etti.

“Cherry-picking” şeması bir tür menkul kıymet dolandırıcılığı olarak tanımlanıyor. Bu şemada, komisyoncular veya traderlar işlemlerinin gün boyunca nasıl performans gösterdiğini izleyerek en iyi performans gösteren menkul kıymetleri kendileri veya seçtikleri yatırımcılar için saklıyor.

48 yaşındaki ABD-Rus vatandaşı Kambolin, yatırımcılarını zarara uğratırken kârlı işlemleri hileli bir şekilde kendisine tahsis etmekle suçlandı. Şema Ocak 2019 ile Kasım 2021 arasında gerçekleşti. Kambolin müşterilerine SAM’in kripto para vadeli işlem sözleşmeleri ve döviz vadeli işlem sözleşmelerine odaklanan ticaret stratejileri uyguladığı yönünde yanlış beyanda bulundu.

Ancak, Kambolin’in her bir havuzdaki işlemlerinin yaklaşık yarısı hisse senedi endeksi vadeli işlem sözleşmelerini içeriyordu. Bu durum, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve yurtdışında bulunan yatırımcıların kârlı işlemlerden mahrum bırakılarak dolandırılmasıyla sonuçlandı.

Adalet Bakanlığı Ceza Dairesi’nden Başsavcı Vekili Nicole M. Argentieri, bu davanın Adalet Bakanlığı’nın kendi çıkarlarını müşterilerinin önüne koyan finansal danışmanları kovuşturma konusundaki kararlılığını gösterdiğini belirtti.

Kambolin, emtia dolandırıcılığı yapmak için komplo kurmaktan suçlu bulundu ve azami beş yıl hapis cezasıyla karşı karşıya. Henüz bir ceza tarihi belirlenmedi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Haberin tamamını bitcoinsistemi.com‘dan okuyabilirsiniz.