• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

ABD’li Senatörden Yeni Girişim: Bitcoin (BTC) Yasal Ödeme Aracı Mı Oluyor?

ABD’li Senatörden Yeni Girişim: Bitcoin (BTC) Yasal Ödeme Aracı Mı Oluyor?


Cumhuriyetçi senatör Wendy Rogers 25 Ocak’ta Bitcoin’in (BTC) Arizona’da yasal ödeme aracı olarak kabul edilen para birimleri listesine dahil edilmesini öneren bir yasa tasarısı sundu.

Arizona senatörü Bitcoin’in (BTC) Yasal Ödeme Aracı Olması İçin Bastırmaya Devam Ediyor

Tasarı kabul edilirse, Arizona sakinlerinin BTC ile işlem yapmasına ve vergi ödemesine izin verilecek. Benzer bir tasarı ilk olarak Ocak 2022’de sunulmuştu.

Böylecek Arizona, ABD’de Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk eyalet olacak.

Tasarının onaylanması halinde Arizona sakinleri Bitcoin ile mal ve hizmet alıp satabilecek, vergi ve aidatlarını ödeyebilecekler.

Rogers daha önce de Ocak 2022’de Bitcoin’i yasal ödeme aracı haline getirmeyi amaçlayan SB 1341 sayılı tasarıyı sunmuştu.

Yeni tasarı SB 1235, en büyük kripto para birimini yasal ihale olarak ilan etmenin yanı sıra mevcut yasalarda BTC’yi içerecek şekilde yasal ihale tanımının değiştirilmesini öneriyor.

Ancak Arizona’nın tasarıyı kanunlaştırıp kanunlaştıramayacağı tartışmalı. ABD Anayasası, eyaletlerin kendi yasal ihalelerini oluşturmalarını özellikle kısıtlamaktadır.

Kripto para dünyasında mevcut durumda yalnızca El Salvador ve Orta Afrika Cumhuriyeti Bitcoin’i resmi para birimi olarak ilan etmiş durumda.

Bunun dışında altcoinler için de zaman zaman bazı girişimler oluyor. Daha önce St. Kitts ve Nevis başbakanı Bitcoin Cash (BCH) altcoini için 2023’te resmi ödeme aracı olarak ilan etme planlarını açıklamıştı.

Bu yazının yazıldığı sıralarda Bitcoin’in fiyatı 23.000 dolar seviyelerinden işlem görüyordu.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Haberin tamamını bitcoinsistemi.com‘dan okuyabilirsiniz.