• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Bernstein Analisti, Bitcoin’i Altınla Karşılaştırdı, Bitcoin’e Övgüler Düzdü: “Asıl Sağlam Varlık BTC”

Bernstein Analisti, Bitcoin’i Altınla Karşılaştırdı, Bitcoin’e Övgüler Düzdü: “Asıl Sağlam Varlık BTC”


ABD’de artan resesyon korkuları karşısında Bernstein, güvenli bir liman arayan yatırımcıların Bitcoin’i (BTC) düşünmelerini gerektiğini savundu.

Bernstein analisti Gautam Chhugani’ye göre, “dijital altın” özellikleriyle bilinen ve kurumlar arasında popülerliği artan BTCi, fiziksel altına kıyasla “kıskanılacak bir getiri rekoruna” sahip.

Chhugani, BTC’yi cazip bir ‘güvenli liman’ varlığı haline getiren sağlam para özelliklerinin altını çizdi. “Başlangıcından bu yana Bitcoin sürekli olarak altından daha iyi performans gösterdi” dedi.

Ayrıca Bitcoin’in %1.8’lik mevcut enflasyon oranının altınınkine benzer olduğuna dikkat çekti. Bununla birlikte, konuya şüpheyle yaklaşanların Bitcoin’in enflasyonunun her dört yılda bir yarıya indiği gerçeğini genellikle göz ardı ettiklerini belirtti.

Bitcoin protokolünün içine kodlanmış olan bu yarılanma (halving) olayı, her dört yılda bir BTC madenciliği için verilen ödülü yarı yarıya azaltarak kripto para arzını azaltıyor.

2022’deki %60’lık düşüşe rağmen Bitcoin son üç yılda yaklaşık %150 oranında yükseldi. Buna karşılık, altın bu dönemde sabit kaldı. Beş yıllık bir süre zarfında Bitcoin, altından beş kat daha iyi performans gösterdi.

Bernstein ayrıca Bitcoin’in kurumsal olarak benimsenmesinin erken aşamalarında olduğunu belirtti. Bu süreç, ABD’deki ilk spot Bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) onaylanmasıyla kolaylaşacak.

Chhugani, “Bitcoin ETF, BTC’yi aracı kurum hesaplarında erişilebilir kılacak ve özel bankalar ve varlık yöneticileri/danışmanlarıyla iyi bir şekilde entegre olacak” dedi. Şu anda Bitcoin’in piyasa değeri, altının piyasa değerinin (yer üstü rezervlerinin) %5’inden daha az.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Haberin tamamını bitcoinsistemi.com‘dan okuyabilirsiniz.