• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Binance ve CZ’ye Dava Açıldı! İşte İddialar!

Binance ve CZ’ye Dava Açıldı! İşte İddialar!


Hatırlanacağı üzere Haziran ayında SEC dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’e, ABD kolu Binance US’a ve CEO’su CZ’ye dava açmıştı.

Bu dava devam ederken CZ ve Binance’e bir dava daha açıldı. Dün Binance US ve CZ hakkında Kaliforniya Bölge Mahkemesinde toplu dava açıldı.

Bu davada Binance US’ın arkasındaki şirketler BAM Trading ve BAM Manangement de davalı olarak dahil edildi.

Mahkemeye sunulan belgelere göre dava açan yatırımcı grubu Kasım 2022’de iflas eden FTX’in çöküşünü CZ’nin sosyal medya gönderileriyle tetiklendiğini iddia etti.

Davacılar ayrıca Binance ve CZ’nin kasıtlı olarak rakibi FTX’e zarar vererek kripto para piyasasını tekeline almaya çalışmakla suçlarken bu noktada haksız rekabet kurallarına da aykırı hareket ettiklerini savunuyor.

Zira CZ, FTX iflas başvurusunda bulunmadan önce Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Binance’in FTX’i satın almak için görüşmeler yaptığını söylemişti. Ancak kısa bir süre sonra CZ, FTX’i satın almaktan vazgeçtiğini belirtmişti.

Bu noktada da davacılar dilekçesinde ” CZ, FTX’i satın alma teklifini ve sonrasında vazgeçmelerine dair bilgileri Twitter hesabından FTX’e zarar vermek için bilerek paylaştı. Sonuçta amacına ulaştı ve FTX’in ani bir şekilde iflasına ve tokeni FTT’nin benzeri görülmemiş bir şekilde çökmesine yol açtı” ifadelerini kullandılar.

Davacılar ayrıca CZ’nin FTX’in tokeni FTT ile ilgili “portföyümüzdeki tüm FTT’leri tasfiye etmeye karar verdik” şeklindeki paylaşımına da dikkat çekerek CZ’nin bu paylaşımı da bilerek yaptığını ve piyasada manipülasyona yol açtığını savundu.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Haberin tamamını bitcoinsistemi.com‘dan okuyabilirsiniz.