BU SİTE SATILIKTIR - İLETİŞİM: 0538 206 55 14

Bitcoin Altının Yerini Alabilecek mi? | CoinHaber
 • BITCOIN/TL
  471745,300
  % -2,68
 • ETHEREUM/TL
  31831
  % -2,52
 • RIPPLE/TL
  6.55
  % -2,64
 • BITCOIN CASH/TL
  3081.67,315
  % -2,66
 • LITECOIN/TL
  1110.73
  % -3,62
 • COSMOS HUB/TL
  179
  % -4,49
 • CARDANO/TL
  8.33
  % -4,16
 • TETHER/TL
  16.05
  % 0,89

Bitcoin Altının Yerini Alabilecek mi?

Bitcoin Altının Yerini Alabilecek mi?


Toplumda yatırım yapmak denildiği vakit akla ilk olarak dolar veya altın gelirdi. Ancak son günlerde haber başlıklarında ve yatırımcıların gündemine bomba gibi düşen Bitcoin’de ciddi bir yatırım kaynağı olarak görülmekte. Ve her geçen gün Bitcoin’e yatırım yapan yatırımcıların sayısında ciddi artışların olduğu belirlenmiştir.


Dünya genelinde değişen ekonomik düzenler ile dolara yatırım yapmak büyük bir risk haline gelince belli bir sermayeye sahip kişiler tercihlerini altın veya Bitcoin gibi kripto para birimlerinden yana yapmakta olduğu ifade edilmiştir. Hal böyle iken yatırım yapmak isteyen varlık sahibi kişilerin aklına ‘Altın mı Bitcoin mi?’ sorusunun düşmesi de gecikmedi.


Yatırım Altına mı Yapılmalı Bitcoin’e mi?


Bu çetrefilli sorunun teorik cevabına bakılacak olursa Amerika’da yer alan çok uluslu banka analistlerinin fikirleri altın ve Bitcoin’in tamamen farklı kulvarda olduğundan yana. Üstelik bu iki yatırım türünün aynı anda tercih edilebileceğini de belirtmeden geçmemişler.


Diğer yandan Goldman Sachs analistlerinin yaptığı bir açıklama ise şu yönde, ‘’Bitcoin piyasasında yakın dönemde ortaya çıkan hızlı yükselişi altın yatırımlarını ortadan kaldıramayacağı gibi altın yatırımına olan yönelişin de Bitcoin biriminin popülerliğine ve tercih edilmesine leke düşürmeyecektir.’’

Analistlerin yaptığı açıklamanın devamında ise bu iki yatırım türünün birbirlerini negatif yönde etkileyememe sebebinin dolar yatırımlarının sahip olduğu zayıflık ve negatif faiz oranlarının varlığına işaret edildi. Dolar yatırımının bu kırılgan yapısı devam ettiği müddetçe Bitcoin ve altın yatırımlarının önemini yitirmeyeceğini ve birbirlerini negatif yönde etkilemeyeceklerinin altı çizildi.


Altın ve Bitcoin Yatırımlarının Birbirleriyle Olan İlişkileri
Goldman Sachs

Analistlerine göre 2021 yılının gidişatında altın yatırımının hızlı bir yükselişe geçeceği ve yaşanabilecek kriz ortamlarında değerli madenin yatırımcıları adeta bir zırh gibi koruyacak. Altının durumu bu şekilde tahmin edilirken Bitcoin için ise altına kıyasla daha riskli bir varlık olduğu yorumunda bulunulmuştur.


2020 yılında altın yatırımında yaşanılan iniş çıkışlar sebebinin yatırımcıların daha riskli varlıklara yatırım yapmalarına bağlanmıştır. JPMorgan analistlerinin yaşanılan durumda Bitcoin’in etkisinden söz etmesine rağmen açıklama da bulunan analistler bu durumda Bitcoin’in etkisinden bahsetmediler.


Altın ve Bitcoin ikilisini kıyaslamaktan kaçınan analistler baz metallerin Bitcoin ile olan ilişkisinde ise oldukça net bir tavır sergilediler. 2020 yılının sonlarında ve bugünlerde enflasyona karşı bir koruma görevi üstlenen baz metaller ve Bitcoin arasında oluşan bir korelasyonun varlığından söz ettiler. Ve hem baz metallerin hem de Bitcoin’in yüksek bir büyüme potansiyeli olduğuna vurgu yaptılar.


Kripto paraların yatırımcılarının ve tanınmış sosyal medya fenomenlerinin Bitcoin’e yönelmesi ile ortaya çıkan yükselişe karşı uyarıda bulunan Goldman Sachs uzmanları yaklaşan tehlikeye örnek olarak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunca kayıtsız bir şekilde yapılan satışlara karşı Ripple’a açtığı davayı gösterdiler.