• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Bitcoin Düşmanı JP Morgan CEO’sundan Beklenmedik Faiz Açıklaması!

Bitcoin Düşmanı JP Morgan CEO’sundan Beklenmedik Faiz Açıklaması!


ABD merkez bankası FED, yüksek enflasyonla başa çıkmak için faizleri %5,5’e yükseltti.

Son kararında faizi sabit bırakan FED, faiz artırımı konusunda verilere bağlı olarak ilerleyeceğini belirtti.

Piyasaların beklentisi FED’in faizleri bir süre %5,5 seviyesinde sabit tutarak sonrasında indirime gitmesinde yoğunlaşıyordu.

Ancak JP Morgan CEO’su Jamie Dimon‘dan beklenmedik bir faiz açıklaması geldi.

Zira ünlü CEO’nun açıklamaları FED’in faiz oranını 22 yılın en yüksek seviyesi olan %5,5’e yükselten artışın ardından sıkılaştırma döngüsünün sonuna yaklaştığı yönündeki çoğunluk görüşüyle çelişiyor.

ABD’li politika yapıcılar enflasyonun kontrol altına alınması için faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması gerektiğinin sinyallerini verirken, piyasalar 2024 yılından itibaren faiz oranlarında indirim olmasını bekliyor ve bunu fiyatlıyor.

Bloomberg’in haberine göre, Jamie Dimon ABD’de faizlerin %7’ye ulaşabileceğini söyledi.

Times of India’ya konuşan JP Morgan CEO’su, FED’in faiz oranlarını stagflasyonla birlikte %7’ye çıkarabileceğini ve dünyanın gerçekleşebilecek en kötü senaryoya hazırlıklı olmayabileceğini söyledi.

“Enflasyonla mücadele için faiz oranlarının daha da artması gerekebilir. Bu noktada da ekonomi için faizin %5’ten %7ye çıkması %3’ten %5’e çıkmasından daha acı verici olacak.

Faiz oranının sıfırdan %2’ye çıkması neredeyse hiç artış değildi.

Sıfırdan %5’e çıkması bazı insanları hazırlıksız yakaladı, ancak hiç kimse % 5’in çok üzerine ihtimal vermiyor.

Bu nedenle dünyanın yüzde 7’ye hazır olup olmadığından emin değilim.”

FED’in faiz artışlarından negatif yönde etkilenen Bitcoin FED’in faiz artışlarına başladığı Kasım 2021’de 69.000 dolarlık zirvesini gördü.

Sonrasında yaşanan ayı piyasası doğrudan FED’in faiz artışlarıyla ilgili olduğundan burada yaşanacak bir politika değişikliğinin ayı piyasasını bitirebileceği ve BTC‘nin yeniden eski günlerine dönebileceği düşünülüyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Haberin tamamını bitcoinsistemi.com‘dan okuyabilirsiniz.