• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Bitcoin Kurumsal Yatırımcıların Odak Noktası Olmaya Devam Ederken Ethereum’a İlgi Azalıyor! Hangi Altcoini Tercih Ediyorlar?

Bitcoin Kurumsal Yatırımcıların Odak Noktası Olmaya Devam Ederken Ethereum’a İlgi Azalıyor! Hangi Altcoini Tercih Ediyorlar?


Bitcoin ve altcoinler haftaya güzel bir başlangıç yaparken CoinShares haftalık kripto para raporunu yayınladı.

CoinShares raporunda bu hafta da girişlerin olduğunu belirterek üçüncü haftada toplam 15,2 milyon dolarlık giriş olduğunu söyledi.

“Kripto para yatırım ürünleri üst üste 3. haftada toplam 15 milyon dolar tutarında giriş gördü, ancak işlem hacimleri 2023 ortalamasının %27 altında kaldı.”

Bitcoin ve Altcoinlerde Durum Ne?

Kripto fonlarına bireysel olarak bakıldığında fon girişlerinin büyük çoğunluğunun Bitcoin’de olduğu görüldü.

BTC, geçtiğimiz hafta 16,4 milyon dolar giriş yaşarken en büyük altcoin Ethereum’da (ETH) geçtiğimiz hafta yaşanan 10,2 milyon dolarlık girişin aksine 7,4 milyon dolar çıkış yaşandığı görüldü.

BTC’nin düşüşüne endekslenen Bitcoin Short fonunda ise 1,7 milyon dolarlık giriş yaşandı.

“Bitcoin geçen hafta 16 milyon dolar tutarında giriş gördü ve yılbaşından bugüne giriş 260 milyon dolara ulaştı. Short Bitcoin fonu geçen hafta da 1,7 milyon dolar tutarında giriş gördü.”

Yıl içerisinde yaşadığı girişlerle parlayan Solana‘da durum bu hafta da değişmedi ve SOL bir önceki hafta kadar olmasa da geçtiğimiz haftada da 3,7 milyon dolarlık giriş yaşadı.

“Geçen hafta genel olarak altcoinler için olumlu geçmedi; Tezos, Litecoin ve Chainlink sırasıyla 0,25 milyon dolar; 0,3 milyon dolar ve 0,31 milyon dolar tutarında çıkış gördü.

Ancak XRP, 0,42 milyon dolar tutarında mütevazı bir giriş gördü. Bu, bu yıl XRP’ye üst üste 25. hafta girişi anlamına geliyor. Tutarlı girişler, özellikle SEC’e karşı başarılı yasal zorluklar göz önüne alındığında, yatırım camiasının desteğinin altını çiziyor.

Ethereum, yakın zamanda vadeli işlemlere dayalı bir ETF’nin piyasaya sürülmesine rağmen, geçen hafta 7,5 milyon dolar tutarındaki çıkışla yatırımcılardan pek iştah görmedi ve önceki hafta görülen girişlerin çoğunu düzeltti.”

Bölgesel fon giriş-çıkışlarına bakıldığında Almanya 16,1 milyon dolarlık fon girişi ile ilk sırada yer alırken 3,5 milyon dolar giriş ile Kanada ikinci sırada; 2,1 milyon dolar giriş ile ABD üçüncü sırada yer aldı.

Bu girişler karşısında İsveç 7,5 milyon dolar ile çıkış yaşayan tek ülke oldu.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Haberin tamamını bitcoinsistemi.com‘dan okuyabilirsiniz.