BU SİTE SATILIKTIR - İLETİŞİM: 0538 206 55 14

Bitcoin ve Borsanın Neden Çöktüğü Anlaşıldı! | CoinHaber
 • BITCOIN/TL
  472871,443
  % -2,41
 • ETHEREUM/TL
  31765
  % -3,43
 • RIPPLE/TL
  6.58
  % -2,26
 • BITCOIN CASH/TL
  3062.91,541
  % -3,72
 • LITECOIN/TL
  1120.16
  % -3,34
 • COSMOS HUB/TL
  176.91
  % -6,88
 • CARDANO/TL
  8.3
  % -5,08
 • TETHER/TL
  16.15
  % 1,23

Bitcoin ve Borsanın Neden Çöktüğü Anlaşıldı!

Bitcoin ve Borsanın Neden Çöktüğü Anlaşıldı!

Bitcoin, altcoin’ler ve Amerika’daki hisse senetlerinde geçen hafta çok sert çöküşler yaşandı. Ama piyasada şu anda tam tersi yönde bir eğilim olduğu görülüyor. BTC az da olsa yeniden toparlanmaya başladı. Sanal paranın değeri şu anda 10.280 dolardan işlem görmekte. Ethereum’da da yine BTC’deki gibi bir artış söz konusu. ETH bu hafta yüzde 10 civarında değer kazandı. Diğer sanal paralarda da BTC ile birlikte bir toparlanma başladı. Bu yükselişler sebebiyle neredeyse bütün sanal paraların yeşil tahtaya taşındığı görülüyor. Peki yaşanan büyük çöküşün gerçek nedeni ne olabilir?

Çöküşün Nedeni Bir Japon Balinası Mı?

Geçen hafta yaşanan büyük çöküşün ardından neredeyse tüm piyasalar allak bullak olmuştu. BTC ve borsada yaşanan kuvvetli düşüşler, Japonya’nın çok uluslu bir şirketi olan Softbank adlı firmanın teknoloji hisseleri üzerinde riskli ve bir o kadar da devasa diyebileceğimiz opsiyon bahislerini koyduğu zamanlara denk geldiği görülüyor.

Birçok analist, Ağustos ayında yaşanan bu olayın BTC ve diğer altcoin piyasalarında çöküş yaşanmasına sebep olduğunu düşünüyor. Quantum Economics kurucusu Mati Greenspan da Softbank ile ilgili haberin geçen ay borsada yaşanan rallilerin büyük çoğunluğunu çürütmüş olduğunu ve bu haberin sanal paralar üzerinde bıraktığı etkiyi merak ettiğini açıkladı.

Sanal Parayla Nasdaq Arasında Ne Var?

Kıdemli borsa analistlerinden Greenspan, Softbank hakkındaki haberin BTC ve piyasanın genelinde yaşanan çöküşe etki edip etmediğini öğrenmek için Nasdaq ve BTC arasında bulunan korelasyonu incelemeye başladı. Analiste göre hem geçmişte hem de 2020 yılı içerisindeki araştırmalar ikili arasında bir korelasyon olduğunu gösteriyor.

Peki BTC ile Softbank haberleri arasında bir etkileşim var mı? Greenspan tarafından yapılan araştırmalara göre BTC ve kripto para piyasalarında yaşanan düşüş eğiliminin başlangıcı bu haberlerin ortaya çıkmasından önceki tarihlere dayanıyor. Ama başka birçok analiste göre çöküşü tetikleyen kesinlikle Softbank haberleri oldu.

Endişeli Bir Zaman Dilimindeyiz

Mati Greenspan, BTC’nin gidişatı ile ilgili de bazı açıklamalarda bulundu. 10.000 dolar seviyesinin altında yaşanan birkaç düşüşten sonra piyasalarda hacim eksikliği yaşandığını söyleyen analist, bunun endişe duyulması gereken bir mesele olduğunu belirtti. Analiste göre ayrıca BTC, 9.000 dolar seviyesinde bir dip oluşturabilir.