• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Bitcoin’de Düzeltme Bitti Mi Yoksa 20.000 Dolar Seviyesi Yeni Hedef Mi? Analist van de Poppe Açıkladı!

Bitcoin’de Düzeltme Bitti Mi Yoksa 20.000 Dolar Seviyesi Yeni Hedef Mi? Analist van de Poppe Açıkladı!


Bitcoin, geçtiğimiz hafta önemli bir düzeltme yaşadı ve 28.000 dolardan 25.200 dolara kadar düştü. Herkesin aklındaki soru, bunun düzeltmenin dip noktası olup olmadığı ya da daha fazla düşüş yaşanıp yaşanmayacağı.

Önde gelen bir kripto para analisti ve trader’ı olan Michaël van de Poppe’ye göre, düzeltmenin sona ermiş olabileceğini ve Bitcoin’in yakında yükseliş trendine devam edebileceğini gösteren birkaç faktör var.

Van de Poppe, Bitcoin’in dönemsel ve döngüsel bir yapıya sahip olduğuna, yani zaman içinde benzer fiyat hareketlerini tekrarlama eğiliminde olduğuna dikkat çekti. Mevcut düzeltmeyi, bir önceki piyasa döngüsü sırasında 2018’in aynı haftasında meydana gelen düzeltmeyle karşılaştırdı. Her iki durumda da Bitcoin, uzun vadeli bir destek seviyesi olan 200 haftalık üstel hareketli ortalamaya (EMA) gerilemişti.

Bu seviyenin, özellikle Mayıs 2024’te gerçekleşmesi beklenen bir sonraki yarılanma olayından önce yeni bir ralli için sıçrama tahtası görevi görebileceğini savundu.

Van de Poppe ayrıca kısa vadede Bitcoin fiyatını etkileyebilecek bazı önemli olay ve haberlerden de bahsetti. ABD’den gelen işsizlik, PMI, TÜFE ve FOMC gibi ekonomik verileri izlediğini ve bunların getiri, altın ve dolar piyasalarını etkileyebileceğini söyledi. Bitcoin’in bu varlıklarla yüksek bir korelasyona sahip olduğunu, yani onlarla aynı yönde hareket etme eğiliminde olduğunu belirtti.

ABD TÜFE verisi 13 Eylül’de, FOMC toplantısı ise 20 Eylül’de gerçekleşecek.

Ayrıca Grayscale ile SEC davası, Bitcoin spot ETF başvurusu, Ethereum vadeli işlem ETF başvurusu ve XRP ile SEC davası gibi kripto alanındaki bazı gelişmelerin altını çizdi. Bu olayların sonuçlarına bağlı olarak Bitcoin üzerinde olumlu ya da olumsuz bir etkisi olabileceğini söyledi. Binance’in düzenleyici sorunlarının yakında çözülmesini beklediği için takip edilmesi gereken önemli bir faktör olduğunu düşünmediğini de sözlerine ekledi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Haberin tamamını bitcoinsistemi.com‘dan okuyabilirsiniz.