BU SİTE SATILIKTIR - İLETİŞİM: 0538 206 55 14

Bitcoin’e Artık İlgi Duyulmuyor | CoinHaber
 • BITCOIN/TL
  472859,555
  % -2,41
 • ETHEREUM/TL
  31797
  % -3,33
 • RIPPLE/TL
  6.58
  % -2,28
 • BITCOIN CASH/TL
  3062.64,200
  % -3,72
 • LITECOIN/TL
  1118.91
  % -3,45
 • COSMOS HUB/TL
  176.95
  % -6,86
 • CARDANO/TL
  8.3
  % -5,05
 • TETHER/TL
  16.15
  % 1,16

Bitcoin’e Artık İlgi Duyulmuyor

Bitcoin’e Artık İlgi Duyulmuyor

Son günlerde değeri 12.000 dolara ulaşan Bitcoin bu rakamlara rağmen Google aramalarında herhangi bir artış göremedi. Konuyla ilgili açıklama yapan Peter Schiff attığı tweet’te BTC’ye eleştiriler yöneltti. Euro Pasific Capital CEO’su olan Schiff, dijital para için büyük çaba sarf edildiğini ancak bu çabaların BTC’ye olan ilgisizliğe etki etmediğini belirtti.

Bitcoin’i savunanlara göre Schiff, BTC’nin sadece fiyat spekülatörlerinin ve balinaların etkisiyle yönetildiği iddiasının gerçek olduğunu ispat etmeye çalışıyor. Schiff’e göre Bitcoin destekçileri her ne kadar sanal paraya olan ilginin arttığını iddia etseler de gerçek hiç de öyle değil. CEO’ya göre sanal para boş yere pompalanmaya çalışılıyor. Ancak tüm bu çabalar işe yaramamış gibi görünüyor. Öyle ki sanal para hali hazırda 2019’da yakaladığı seviyenin altında seyrediyor. 2017 yılında ulaşılan zirveye ise oldukça uzak. Buna karşın altının ise yükselişi devam ediyor.

Bitcoin Eskisi Kadar Aranmıyor

CEO, BTC hakkındaki iddialarını kanıtlamak içinse en fazla aramanın yapıldığı Google kayıtlarını örnek veriyor. Google Trends’in sağladığı verilere dayanarak açıklama yapan Schiff, Bitcoin’in şu andaki arama rakamlarının maksimum seviyeye çıktığı 2017 rakamlarının çok çok altında olduğunu aktardı. Bunun yanında altın ise tarihinde ilk defa 2.000 dolarlık seviyeyi aşmasının ardından zirvenin yeni sahiplerinden biri olarak görünüyor.

BTC Yeni Olma Özelliğini Kaybetti

Özellikle 2017 sonuna doğru büyük moda olan Bitcoin, artık eski kalabalığından oldukça uzakta duruyor. 2017 sonuna gelindiğinde BTC ile alakalı aramalar %1000 oranında artış göstermişti. Wikipedia’daki en fazla aranılan konu da Bitcoin kelimesi olmuştu.

ABD’deki tüketici kesiminin sadece yüzde ikisinde BTC bulunuyor ancak halkın çok büyük bir kısmı bu kelimeye oldukça aşina. Google’daki aramalar şu an için araştırmacılar ve analistler tarafından yönlendirilmekte olsa da sanal paraya olan ilginin azaldığı rakamlardan da belli oluyor. Son dönemde kripto paranın aramalardaki oranı çok fazla düşmüş durumda.

BTC Taraftarları Alay Ettiler

Schiff tarafından yapılan bu açıklamalara sanal paranın önemli isimlerinden alaycı yorumlar geldi. Kraken iş geliştirme direktörü (Dan Held) son paylaşımında Schiff’in yaşlılık halini gösteren bir fotoğraf paylaştı ve fotoğrafın altına da altın ve BTC’nin kaç dolar olacağını belirtti. Fotoğrafta Schiff’in üç farklı yaşlılık evresi yer alırken altın rakamları her fotoğrafta aynı kalıyor. Buna karşın BTC’nin değeriyse 1 milyon dolara ulaşıyor.

BTC topluluğundan bir başka önemli isim de konuya farklı açıdan yorum yaptı. Altının madde olmasının yanında ayrıca bir renk de olduğunu belirten isim, bu nedenle de altın hakkındaki aramaların gereğinden fazla sonuçta çıktığını belirtti. Tweet’inde, altın rengi, altın elbise, altın kapı kolu v.b tabirlere yer veren isim bunların konu hakkında sadece birkaç farklı örnek olduğunu belirtti.