• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Çin Halk Mahkemesi, Kripto Para Varlıklarının Yasal Mülk Olduğunu İlan Etti

Çin Halk Mahkemesi, Kripto Para Varlıklarının Yasal Mülk Olduğunu İlan Etti


Çin’de bir yargı organı olan Halk Mahkemesi tarafından yayınlanan yeni bir makale, kripto para birimleri gibi sanal varlıkların yasal mülkler olduğunu ve yasalarla korunması gerektiğini ilan etti.

Bu makale, Çin’in kripto ile ilgili tüm faaliyetlere genel bir yasak getirmesine ve yabancı kripto borsalarının hizmetlerini ülke müşterilerine sunmasını yasaklamasına rağmen yayınlandı.

“Sanal Para Biriminin Mülkiyet Niteliklerinin Belirlenmesi ve Davaya Dahil Olan Mülkiyetin Elden Çıkarılması” başlıklı makalede, sanal para birimlerinin ceza hukuku nitelikleri analiz edilerek, bunların yasadışı bir mal olarak sınıflandırılmadığı belirtildi.

Belgeye göre, bu nedenle, mevcut yasal politika çerçevesi altında Çin’deki ilgili kuruluşlar tarafından tutulan sanal para birimleri hala yasal mülk olarak kabul ediliyor ve yasalar tarafından korunuyor.

Makale, sanal para içeren suç eylemlerinde, davaya dahil olan para ve mülkün hiçbir şekilde el konulamayacağını veya iade edilemeyeceğini ve birleşik bir ceza ve medeni hukuk düzeni temelinde ayrı ayrı ele alınması gerektiğini öne sürdü.

Belge ayrıca, sanal varlıkları içeren suçlarla mücadele etmek için önerilerde bulundu ve bu tür davaların kişisel mülkiyet hakları ile sosyal ve kamusal çıkarların dengeli bir şekilde korunmasıyla ele alınması gerektiğini belirtti.

Belge, Çin mahkemelerinin yıllar içinde Bitcoin ve diğer sanal varlıklar konusundaki zıt tutumunu yansıtıyor. Sanal varlıklara ilişkin düşmanca bir ulusal politikaya rağmen, birçok Çin mahkemesi sanal varlık sahiplerinin mülkiyet haklarına sahip olduğunu tespit etmişti.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Haberin tamamını bitcoinsistemi.com‘dan okuyabilirsiniz.