• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Ethereum Neden Bitcoin’e Göre Kötü Performans Gösteriyor? Uzmanlar Cevapladı

Ethereum Neden Bitcoin’e Göre Kötü Performans Gösteriyor? Uzmanlar Cevapladı


Geçtiğimiz hafta, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından beklenmedik bir hızla onaylanan altı vadeli Ethereum (ETH) Borsa Yatırım Fonu (ETF’ler) ABD piyasalarında ilk kez piyasaya sürülmüştü.

Ancak, bu ETF’ler önemli bir hacim üretemedi ya da düşük hacim ve düşük volatilite rejimine saplanıp kalan kripto piyasalarını canlandıramadı.

Bununla birlikte Ethereum, Bitcoin’e göre anlamlı derecede düşük performans göstermeye devam ediyor. Son bir haftada Bitcoin yaklaşık %1 değer kazanırken Ethereum ise %2’ye yakın değer kaybetti.

Kripto para analiz şirketi Kaiko analistleri, yayınladıkları son raporda bu durumun nedenlerini irdeledi.

Analistlere göre ETH, Merge etkinliğinden bu yana hem ETH/BTC fiyatı hem de hacim oranı olarak geçtiğimiz yıl boyunca düşüş eğilimi göstererek genel piyasanın önemli ölçüde altında performans sergiledi.

Kaiko uzmanlarına göre, ETH’nin düşük performansı büyük olasılıkla, tarihsel olarak yatırımcıların en eski ve en büyük kripto varlığı olan BTC’ye yöneldiği ayı piyasasının devam eden etkisinden kaynaklanıyor. ETH spot işlem hacmi son iki ayda çoğunlukla sabit kaldı ve yalnızca birkaç kez 2 milyar doların üzerine çıktı.

ETH vadeli işlemlerine yönelik açık pozisyon Eylül başından bu yana artarken, fonlama oranlarının nötr ya da negatif seyretmesi analistlere göre piyasanın net bir yönü olmadığını gösteriyor.

Analistlere göre, sonuç olarak, ETH vadeli işlem ETF’leri anlamlı bir hacim elde edememiş olsa da, ETH’ye maruz kalmak için hala likit, uygun maliyetli ve şeffaf bir yol sunuyor. Bu durum, kurumsal yatırımcıların kavramsal olarak farklı olmasına rağmen BTC ile (şimdilik) güçlü bir korelasyona sahip olan bu varlığa ilişkin algısını değiştirmeye yardımcı olabilir.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Haberin tamamını bitcoinsistemi.com‘dan okuyabilirsiniz.