• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

FBI Kripto Para Fidye Çetesini Çökertti! Milyonlarca Dolarlık Soygun Önlendi!

FBI Kripto Para Fidye Çetesini Çökertti! Milyonlarca Dolarlık Soygun Önlendi!


ABD Adalet Bakanlığı Perşembe günü, 80’den fazla ülkede hastaneleri, okulları ve bankacılığı hedef aldığını söylediği Hive fidye yazılım grubunun faaliyetlerini aktif bir şekilde sekteye uğratan FBI ile aylar süren bir operasyonun sonuçlarını açıkladı.

FBI Hive Ağına Sızarak 130 Milyon Doların Üzerinde Kripto Fidye Yazılımını Engelledi

ABD Adalet Bakanı Merrick B. Garland yaptığı açıklamada, “Dün gece Adalet Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri ve dünyanın dört bir yanındaki mağdurlardan yüz milyonlarca dolar gasp etmekten ve gasp etmeye çalışmaktan sorumlu uluslararası bir fidye yazılımı ağını çökertti” dedi.

Adalet Bakanlığı, Haziran 2021’den bu yana grubun dünya çapında 1.500’den fazla kurbanı hedef aldığını ve 100 milyon doların üzerinde kripto para fidye ödemesi aldığını söylüyor.

Adalet Bakanlığı, FBI’ın Hive’ın ağına sızma operasyonunun Temmuz 2022’de başladığını ve mağdurların verilerini ve sistemlerini kurtarmalarına yardımcı olmak için kritik altyapı da dahil olmak üzere 1.300’den fazla şifre çözme anahtarı sağlayabildiğini açıkladı.

Ajans, operasyonun Alman ve Hollanda kolluk kuvvetleri ile koordine edildiğini ve Hive tarafından kullanılan sunucuların ve web sitelerinin kontrolünün ele geçirildiğini söylüyor.

Fidye yazılımı, bir bilgisayarı kilitleyebilen ve erişimi yeniden sağlamak için fidye talep eden bir yazılımdır. İnternete bağlı herhangi bir cihaz potansiyel olarak fidye yazılımı kurbanı olabilirken, kimlik avı saldırıları genellikle birincil saldırı vektörüdür.

Blockchain adli tıp firması Chainalysis kısa süre önce fidye yazılımı saldırılarından elde edilen gelirin %40 azalarak 2021’de 766 milyon dolardan 2022’de 457 milyon dolara düştüğünü bildirdi.

Firma, fidye yazılım ödemelerindeki düşüşü kurbanların ödeme konusundaki isteksizliğinin artmasına ve siber güvenlik bilincinin yükselmesine bağlayarak, Hive’ın ortadan kaldırılmasını kripto para birimi, kolluk kuvvetleri ve ulusal güvenlik için bir zafer olarak nitelendirdi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Haberin tamamını bitcoinsistemi.com‘dan okuyabilirsiniz.