• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

FED’in Faiz Artırım Döngüsü Bitti Mi? Bu Konuda 2019 Yılını Hatırlatan Analist “Bitcoin İçin Tarih Tekerrür Edecek Mi?” Sorusunu Cevapladı!

FED’in Faiz Artırım Döngüsü Bitti Mi? Bu Konuda 2019 Yılını Hatırlatan Analist “Bitcoin İçin Tarih Tekerrür Edecek Mi?” Sorusunu Cevapladı!


Bitcoin‘de ABD’den gelecek kritik enflasyon verisi beklenirken BTC dün ÜFE rakamlarının ve FED tutanaklarının açıklanmasından sonra 27.000 doların altına düştü.

Bitcoin, ABD enflasyon verisi öncesinde 26,790 dolar seviyelerinde bulunurken, hafta içinde konuşan FED üyelerinin faiz artırım döngüsünün duraklatılmasına yönelik konuşmaları FED’in sıkılaştırma döngüsünün sona erdiğine dair umutları güçlendirdiği değerlendirildi.

FED sıkılaştırma döngüsünün sona erdiğine dair umutların gün yüzüne çıkmasıyla 2019 yılına atıf yapan uzmanlar, 2019 yılında yaşanan senaryoyu hatırlattı.

Zira 2019 yılında FED faiz artırım döngüsünü tamamlayıp, yedi ay boyunca ‘bekle ve izle’ stratejisini benimsemişti.

FED’in faiz artışları sonrasında Aralık 2018’de faiz oranları %2,5 ile zirve yaparken, BTC Aralık 2018’de dibi görmüş, faiz artırım döngüsünün sona ermesiyle de 2019’un Haziran ayı sonunda 13.880 dolara yükseldi.

Bu bağlamda FED üyelerinin faiz artırım döngüsünde duraklama sinyali verdiği konuşmaları nedeniyle uzmanlar, FED’in sıkılaştırma döngüsünün Temmuz ayındaki 25 baz puanlık faiz artışıyla sona erdiği yönündeki inancın güçlendiğini belirtti.

Uzmanlar ayrıca tarihin her zaman tekerrür etmediğini belirtti ancak burada bir parantez açarak tarihin finans piyasalarında sıklıkla tekerrür ettiğini vurguladı.

Bu noktada Coindesk’e konuşan Matrixport araştırma başkanı Markus Thielen, 2019 yılına atıf yaparak şunları söyledi:

“2019 yılına baktığımızda, FED faiz artırım döngüsünü tamamladı ve yedi aylık bir duraklama dönemine girdi.

Bu dönemde Bitcoin muazzam bir fiyat yükselişi yaşadı. BTC %325’lik etkileyici bir yükseliş yaşayarak 13,880 dolara yükseldi.

Bu noktada bizim görüşümüze göre de FED’in faiz artırım döngüsünü Temmuz 2023’te tamamlamış olması kuvvetle muhtemel görünüyor.

Şu anki durum ile 2019 yılındaki durumların eşit olduğunu varsayarsak geçmiş veriler Bitcoin’de yükselişe işaret ediyor.

Yani şuanki durum FED’in komisyon artışlarını duraklattığı ve Bitcoin fiyatlarında önemli bir artışa yol açtığı 2019’daki durumun bir yansıması gibi görünüyor ve BTC için tarihin tekerrür etmesi muhtemel görünüyor. “

Bitcoin için olumlu düşüncelerine rağmen son olarak yatırımcılara FED’in olası faiz indirimleri arkasındaki mantığı mutlaka yakından takip etmesini tavsiye eden Markus Thielen, ekonomik zayıflık ve düşük enflasyona karşı uygulanan faiz indirimlerinin Bitcoin için olumsuz sonuçlar doğurabileceği konusunda da uyardı.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Haberin tamamını bitcoinsistemi.com‘dan okuyabilirsiniz.