• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Finans Devi Mastercard, Avustralya Merkez Bankasıyla Birlikte Dijital Para Birimi Pilot Uygulamasını Tamamladı!

Finans Devi Mastercard, Avustralya Merkez Bankasıyla Birlikte Dijital Para Birimi Pilot Uygulamasını Tamamladı!


Mastercard, Avustralya Merkez Bankası ve Dijital Finans Araştırma Merkezi ile birlikte bir merkez bankası dijital para birimi pilot projesini tamamladı.

Proje, müşterini tanı protokollerinden geçen yetkili tarafların CBDC’leri nasıl tutabileceğini ve kullanabileceğini test etti.

Mastercard’dan yapılan açıklamaya göre proje ayrıca, pilot CBDC’yi kilitleyerek ve eşdeğer miktarda Ethereum tabanlı wrapped coin üreterek Ethereum tabanlı bir NFT’yi nasıl satın alabileceğini de test etti.

Mastercard’ın Avustralya bölümü başkanı Richard Wormald yaptığı açıklamada, “Dijital ekonomi olgunlaşmaya devam ettikçe, Mastercard tüketicilerden halka açık blok zincirleri de dahil olmak üzere birden fazla blok zinciri üzerinden ticarete katılma talebi gördü” dedi.

“Bu teknoloji yalnızca daha fazla tüketici seçeneği sunma potansiyeline sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda dijital para birimi alanında gerçek bir etki yaşatmak için kamu ve özel ağlar arasında işbirliği için yeni fırsatların kilidini açıyor.”

Avustralyalı finansal hizmetler firması Cuscal ve blockchain teknoloji firması Mintable da, Mastercard’ın pilot uygulamasına ortak oldu.

Mastercard, 2020’den bu yana CBDC’leri keşfetmeye ilgi gösteriyordu. Firma, 2021 yılında CBDC’ler için özel sektör ortağı olarak faaliyet gösterme isteğini dile getirmiş ve 2023 yılının Ağustos ayında Ripple ve Consensys ile bir CBDC programı oluşturmuştu.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Haberin tamamını bitcoinsistemi.com‘dan okuyabilirsiniz.