• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Goldman Sachs Analistleri, FED’in Önümüzdeki Dönem Faiz Kararlarına Dair Tahminlerini Açıkladı

Goldman Sachs Analistleri, FED’in Önümüzdeki Dönem Faiz Kararlarına Dair Tahminlerini Açıkladı


Goldman Sachs stratejistleri yayınladıkları bir raporda, ABD Merkez Bankası’nın 31 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında gerçekleştireceği toplantıda faiz oranlarını artırma ihtimalinin düşük olduğu tahmininde bulundu.

Stratejistler ayrıca, FED’in politika yapıcılar gelecek hafta toplandığında ekonomik büyüme tahminlerini artıracağını tahmin etti.

Rapor, işgücü piyasasının yeniden dengelenmesi, enflasyonla ilgili olumlu haberler ve 4. çeyrekte beklenen büyüme açığının daha fazla katılımcıyı Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) bu yıl son bir artırımı pas geçebileceğine ikna edeceğini öne sürüyor.

Ancak Goldman’ın stratejistleri, politika yapıcıların faiz oranı projeksiyonlarını yansıtan FED’in dot plot’unda 10’a 9 gibi sınırlı bir çoğunluğun, sadece şimdilik esnekliği muhafaza edebilmek için hala bir artırım daha yapacağını göstermesini bekliyor.

CME Group’un FedWatch aracına göre, FED’in gösterge gecelik faiz oranına bağlı vadeli işlemler, kurumun 19-20 Eylül toplantısının sonunda faiz oranlarını değiştirmeden bırakma olasılığını %98 olarak hesaplıyordu. Halihazırda %5.25-%5.50 aralığında olan politika faizinin 31 Ekim-1 Kasım toplantısında değiştirilmeme olasılığı Cumartesi günü yaklaşık %72 olarak hesaplandı.

Goldman stratejistleri ayrıca, enflasyonun soğumaya devam etmesi halinde gelecek yıl “kademeli” faiz indirimlerinin görülebileceğini de ekledi. Analistler, politika yapıcılar Çarşamba günü ekonomik projeksiyonlarını güncellediklerinde, merkez bankasının 2023 ABD büyüme tahminlerini ekonominin direncini yansıtacak şekilde %1’den %2.1’e yükseltebileceğini öngörüyorlar.

Ayrıca, FED’in 2023 işsizlik oranı tahminini yüzde 0.2 düşürerek %3,9’a çekmesini ve çekirdek enflasyon tahminini yüzde 0.4 düşürerek %3.5’e indirmesini bekliyorlar.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Haberin tamamını bitcoinsistemi.com‘dan okuyabilirsiniz.