• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Güney Kore, Kripto Para Borsalarına Yeni Yasal Yükümlülükler Getirdi!

Güney Kore, Kripto Para Borsalarına Yeni Yasal Yükümlülükler Getirdi!


Güney Kore kripto para borsaları, Eylül ayından itibaren banka hesaplarında en az 3 milyar won (2,3 milyon dolar) tutarında asgari rezerv oluşturmakla yükümlü olacak.

Güney Kore Kripto Borsalarının Eylül Ayından İtibaren 2,3 Milyon Dolar Rezerv Ayırması Gerekiyor

Bu hamle, ülkenin hızla büyüyen kripto para sektöründe tüketici koruma önlemlerini geliştirme çabalarının bir parçası olarak görülüyor.

Upbit ve Bithumb da dahil olmak üzere Güney Kore’nin önde gelen kripto borsalarının, faaliyetlerini Kore Bankalar Federasyonu tarafından belirlenen yeni yönergelerle uyumlu hale getirdikleri bildiriliyor.

“Sanal Varlık Gerçek İsim Hesabı İşletim Yönergeleri” başlıklı bu yönergeler Temmuz ayında yayımlandı ve kripto borsalarının günlük ortalama mevduatlarının en az %30’una eşit ve 20 milyar won ile sınırlandırılmış rezerv tutmaları gerekliliğini ortaya koydu.

Bu önlem, borsaların olası riskler veya kayıplar durumunda kullanıcılara karşı yükümlülüklerini yerine getirebilmelerini sağlamayı amaçlıyor.

Güney Kore’deki düzenleyici değişiklikler, kripto yatırımcılarını koruma ve sektörde şeffaflığı teşvik etme ihtiyacından kaynaklanıyor.

Haziran ayında, ülkenin kanun koyucuları, Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) ve Kore Bankası gibi kurumlara düzenleme yetkisi veren kripto ile ilgili 19 yasa tasarısından oluşan kapsamlı bir mevzuatı kabul etmişti.

Bu kuruluşlar kripto operatörlerini ve varlık saklama kuruluşlarını denetleyecek ve sanal varlıklarla ilgili haksız ticaret uygulamalarına ceza verme yetkisine sahip olacak.

Bu önlemlerin uygulanması, Güney Kore’nin hem yatırımcıların hem de piyasa katılımcılarının çıkarlarını korurken sağlıklı ve sorumlu bir kripto ekosistemi geliştirme konusundaki kararlılığını gösteriyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Haberin tamamını bitcoinsistemi.com‘dan okuyabilirsiniz.