• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Hollanda Merkez Bankası Dev Borsaya Milyon Dolarlık Ceza Kesti!

Hollanda Merkez Bankası Dev Borsaya Milyon Dolarlık Ceza Kesti!


Hollanda merkez bankası, önde gelen kripto borsası Coinbase’e yaklaşık 3.3 milyon Euro idari para cezası verdi. Cezanın arkasındaki neden, borsanın geçmişte Hollanda’da kayıt olmadan kripto hizmetleri sağlamasından kaynaklanıyor.

Hollanda Merkez Bankası Kripto Para Borsası Coinbase’e 3.3 Milyon Euro Ceza Kesti

Merkez bankası Coinbase’e cezaya itiraz etmesi için 2 Mart’a kadar süre verdi. Hollanda’da kripto hizmetleri sunmak isteyen şirketlerin Hollanda Kara Para Aklama ve Terörle Mücadele Finansmanı Yasası kapsamında DNB’ye kayıt yaptırmaları gerekiyor.

Merkez bankası, kripto hizmetleriyle ilişkili yüksek kara para aklama ve terör finansmanı riski nedeniyle 21 Mayıs 2020’de kripto para borsaları ve diğer kripto hizmetleri sağlayıcıları için kayıt zorunluluğu getirmişti.

Özellikle, bu durum kripto işlemleriyle ilişkili anonimlikle ilgilidir.

Bir kayıt zorunluluğu mekanizmasının yürürlükte olması, DNB’nin yasadışı finansal akış riskini daha etkili bir şekilde izlemesini sağlar.

Merkez bankasına göre, Coinbase’in yönergelere uymaması kategori 3 para cezası ile cezalandırılabilir.

Merkez bankası yaptığı açıklamada, bu ceza kategorisindeki temel tutarın 2 milyon € olduğunu, minimum tutarın 0 € ve maksimum tutarın 4 milyon € olduğunu açıkladı. Açıklamada, “Uyumsuzluğun ciddiyeti ve kusurluluk derecesi nedeniyle temel miktar artırılmıştır” denildi.

DNB, ceza miktarını artırırken Coinbase’in küresel çapta en büyük kripto hizmet sağlayıcılarından biri olduğu gerçeğini de göz önünde bulundurdu. Dahası, Coinbase’in Hollanda’da kripto hizmetlerinden yararlanan önemli sayıda müşterisi var.

Buna ek olarak, “Coinbase, DNB’ye herhangi bir denetim ücreti ödemediği veya DNB’nin düzenli denetim faaliyetleriyle bağlantılı olarak başka maliyetlere katlanmadığı için rekabet avantajından yararlanmıştır.” denildi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Haberin tamamını bitcoinsistemi.com‘dan okuyabilirsiniz.