• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

İtirafçı Olan FTX Kurucu Ortağı Konuştu: “Sınırsız Para Çekme Hakkımız Vardı”

İtirafçı Olan FTX Kurucu Ortağı Konuştu: “Sınırsız Para Çekme Hakkımız Vardı”


FTX‘in iflasının ardından açılan davada tanık kürsüsüne önemli bir isim çıktı. FTX’in kurucu ortağı ve CTO’su Gary Wang, FTX’te yaptıkları usulsüzlükleri bir bir anlattı.

Gary Wang savcılıkla işbirliği yapmayı ve etkin pişmanlık yasasından faydalanmayı Aralık 2022’de kabul etmişti.

SBF’nin aleyhine tanık kürsüsüne çıkan Wang dolandırıcılık suçlamalarını kabul etti ve suç ortaklarının SBF, Nishad Singh ve Caroline Ellison olduğunu söyledi.

Duruşmayı canlı izleyen bazı katılımcılar Wang’in kürsüye çıktığı sırada SBF’nin oldukça gergin ve sinirli olduğunu belirtti.

Wang eski şirketleri Alameda Research tarafından kendilerine çok özel ayrıcalıklar sunulduğunu ve bu ayrıcalıkların FTX müşterinin fonlarıyla desteklendiğini belirtti.

“FTX’i başlatmadan önce kurduğumuz Alameda’dan bize çok özel ayrıcalıklar verildi. Bu ayrıcalıklar arasında geniş kredi limitleri, sınırsız para çekimi ve eksi bakiyeye sahip olma yer alıyordu. Bu sınırsız fon FTX müşterinden geliyordu. Müşteri işlemlerinde parayı Alameda’ya aktaran özel bir kod eklendi. Ben bu kodun yazımı ve denetiminden sorumluydum. Bu kodu SBF yazmasa da bize ve diğer geliştiricilere ne yapacağımızı o söylüyordu. Aramızda bazen anlaşmazlıklar olsa da son söz Sam’e aitti.

SBF müşteri fonlarını Alameda’ya açtıktan sonra 65 milyar dolarlık bir kredi limiti açıldı. Başka herhangi bir müşterinin 1 milyar doların üzerinde kredisi yoktu. Bir kaç yüz müşterinin tek ve çift haneleri bulan milyon dolarlık kredi limiti vardı.  FTX Kasım 2022 ortasında iflas başvurusunda bulunduğunda Alameda 8 milyar dolar eksi bakiyeye sahipti.”

Kendisinin Alameda’dan 200-300 milyon dolar arasında bir para çektiğini belirten Wang, bu paraların kişisel hesaplarına hiç gelmediğini ve FTX’in diğer şirketlere yaptığı yatırımlara gittiğini söyledi.

FTX’ten aylık 200.000$ maaş alan Wang, şirket hisselerinin de %17’sine sahipti.

Alameda Research’yi kurdukları sırada isim konusunun üzerinde önemle durduklarını belirten Wang, özelikle isimde kriptoyu çağrıştıracak bir isim kullanmadıklarını, bu şekilde kredi verenlerden ve yatırımcılardan daha kolay para toplamayı hedeflediklerini belirtti.

Wang bunları söylerken savcılar SBF’nin Alameda ile ilgili sosyal medyadan yaptığı bir paylaşımın görselini gösterdi. SBF, Alameda için arka kapı kurduğu günlerde sosyal medya üzerinden Alameda’nın da diğer müşterilerden bir farkı olmadığını ve bir ayrıcalığa sahip olmadığı yönünde yalan söylüyordu.

Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Haberin tamamını bitcoinsistemi.com‘dan okuyabilirsiniz.