• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

JP Morgan’dan Ethereum (ETH) Raporu!

JP Morgan’dan Ethereum (ETH) Raporu!


Bilindiği üzere Ethereum‘da merakla beklenen Merge güncellemesi 2022 yılının Eylül ayında gerçekleşmişti.

Bu güncelleme ile ETH PoS sistemine geçmişti.

The Block’un haberine göre, ETH Merge güncellemesinin üzerinden 1 yılı aşkın bir süre geçerken, JP Morgan analistleri tarafından bir rapor hazırlandı.

Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki JPMorgan analistleri tarafından hazırlanan raporda Merge’den sonra ETH’de stakingin arttığını, bunun da ETH’yi daha merkezi hale getirdiğini söyledi.

“Merge ve Şangay yükseltmelerinden bu yana Ethereum stakinginde artış var. Stakingdeki bu artış Ethereum ağını daha merkezi hale getiriyor.

ETH daha merkezi hale geldikçe de staking getirisinde bir düşüş oldu. Toplam stake etme getirisi, Şangay yükseltmesinden önceki %7,3 seviyesinden şu anda yaklaşık %5,5’e düştü.”

“Stake Faaliyetinin Çoğunu Lido Kontrol Ediyor!”

Stake edilen ETH’lerin kilidinin açılmasına imkan sağlayan Şanghay yükseltmesine de değinen analistler, Şanghay yükseltmesinden sonra da ETH stake işlemlerinin arttığını söyledi.

Bu noktada Ethereum staking faaliyetinin çoğunluğunu Lido‘nun kontrol ettiğini vurgulayan analistler “Kripto topluluğundaki birçok kişi, merkezi olmayan bir likit staking platformu olan Lido’yu, merkezi borsalarla ilişkili merkezi likit staking platformlarına kıyasla daha iyi bir alternatif olarak gördü” dedi.

“En iyi 5 likit staking sağlayıcısı, Ethereum ağındaki stakingin %50’sinden fazlasını kontrol ediyor ve Lido özellikle neredeyse üçte birini oluşturuyor.

Lido gibi platformlar, merkezi olmayan likit staking platformları olmasına rağmen yüksek derecede merkezileşme riskleri içeriyor.

Bu noktada herhangi bir protokolden kaynaklı merkezileşmenin Ethereum ağı için de riskler yaşattığını söylemeye gerek yok.”

Merkezileşme dışında ayrıca staking faaliyetinde kullanılan bazı uygulamaların da risk oluşturduğuna dikkat çeken analistler buna örnek olarak likidite tokenlarının, aynı anda birden fazla DeFi protokolünde teminat olarak kullanılmasını gösterdi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Haberin tamamını bitcoinsistemi.com‘dan okuyabilirsiniz.