• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

JPEX Dolandırıcılık Davası Hong Kong’lu Yetkililleri Korkuttu! Stablecoinlere Düzenlemeler Geliyor!

JPEX Dolandırıcılık Davası Hong Kong’lu Yetkililleri Korkuttu! Stablecoinlere Düzenlemeler Geliyor!


Lisanssız sanal varlık alım satım platformu JPEX’in karıştığı iddia edilen dolandırıcılık faaliyetleri, Hong Kong’ta düzenleyici çerçeveleri gündeme getirdi.

Hong Kong Yetkilileri JPEX Dolandırıcılık Davasının Ardından Düzenleme İhtiyacını Vurguladı

Finansal Hizmetler ve Hazine Bakanı Christopher Hui, bugün Yatırım ve Finansal Eğitim Komitesi’nin canlı yayınında yaptığı açıklamada, JPEX vakasının ciddiyetinin sıkı düzenlemelerin gerekliliğini vurguladığını belirtti.

Ayrıca Hong Kong’un şu anda stabilcoinler için düzenleyici bir çerçeveden yoksun olduğunu ve sonuç olarak şu anda bireysel ticarete izin verilmeyeceğini belirtti.

Düzenlenmemiş platformlara yatırım yapmanın, şeffaflık eksikliği ve potansiyel olarak istikrarsız operasyonları nedeniyle yüksek risklerle birlikte geldiğini açıkladı.

Yatırımcıların bu platformlarla anlaşmazlığa düşmeleri halinde, şikâyetleri için başvurabilecekleri bir merci olmayabilir.

Platformların kapatılması, faaliyetlerinin durdurulması, dolandırıcılık, temerrüt ve hatta hırsızlık durumunda, yatırımcıların bu platformlarda sakladıkları tüm varlıkları kaybetmeleri muhtemeldir.

Hui, geçen yılın sonunda yurtdışında FTX’in kapatılmasını ve Hong Kong’daki son JPEX vakasını örnek olarak gösterdi.

Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu Fintech Başkanı Clara Wong, platformların nispeten tarafsız olması ve çıkar çatışmalarını önlemesi gerektiğini belirtti.

Şu anda, SFC kapsamındaki lisanslı sanal varlık ticaret platformlarının bu tür alım satım hizmetleri sağlamasına izin verilmiyor.

Wong ayrıca, şu anda lisanslı platformların yalnızca Bitcoin (BTC) ve Ethereum’un (ETH) bireysel ticaretine izin verdiğini belirtti.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Haberin tamamını bitcoinsistemi.com‘dan okuyabilirsiniz.