• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Mahkeme Kararı Sonrası Köşeye Sıkışan SEC, Bitcoin Spot ETF’lerini Onaylayacak Mı? İşte Detaylar!

Mahkeme Kararı Sonrası Köşeye Sıkışan SEC, Bitcoin Spot ETF’lerini Onaylayacak Mı? İşte Detaylar!


Kripto para ve finans sektörlerinde yankı uyandıran bir kararla, Washington DC Temyiz Mahkemesi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) aleyhine oybirliğiyle bir karar verdi.

Mahkeme Kararı Sonrası SEC’in Hangi Adımları Atacağı Merakla Bekleniyor

Söz konusu dava, SEC’in CME vadeli işlemlerine dayalı Bitcoin ETF başvurularını onaylamasına rağmen, Grayscale’in spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunu reddederek İdari Prosedürler Yasası’nın (APA) gerekliliklerini ihlal edip etmediğiyle ilgiliydi.

Farklı siyasi geçmişlere sahip üç yargıçtan oluşan bir heyet tarafından oybirliğiyle alınan kararda, SEC’in Grayscale’in başvurusunu keyfi ve kaprisli bir şekilde reddederek APA’yı gerçekten ihlal ettiği sonucuna varıldı.

Mahkeme ayrıca SEC’in kararını geri almasını ve APA’nın gerekliliklerine uygun olarak yeniden değerlendirmesini emretti.

Mahkemenin şu konuda bir karar vermediğini belirtmek önemlidir:

Grayscale’in başvurusunun esası.

SEC’in dolandırıcılık ve manipülasyona ilişkin endişelerinin geçerliliği.

Gözetim paylaşım anlaşmalarının gerekliliği.

SEC’in spot BTC ETF başvurularına ilişkin önceki kararları.

Mahkeme bunun yerine, SEC’in vadeli işlemlere dayalı ETF’leri benzer spot ürünlere tercih etme gerekçesini farklılaştıramamasını APA ihlali olarak değerlendirdi.

Kararda, “Komisyon, neden iki Bitcoin vadeli ETP’nin listelenmesini onayladığını ancak Grayscale’in önerdiği Bitcoin ETP’sini onaylamadığını yeterince açıklayamadı.

Tutarlı bir açıklamanın yokluğunda, benzer ürünlere yönelik bu farklı düzenleyici muamele hukuka aykırıdır” denildi.

SEC’i Neler Bekliyor?

SEC şimdi birkaç seçenekle karşı karşıya:

Kararı temyiz etmek: SEC, Mahkeme’nin 17 yargıcının tamamını kapsayan bir “en banc” incelemesi talep edebilir, ancak oybirliğiyle alınan 3-0’lık karar göz önüne alındığında, başarı şansı zayıftır.

Başvuruyu yeniden değerlendirmek: SEC, Grayscale’in başvurusunu reddeden önceki kararını iptal edebilir ve Mahkeme’nin emri doğrultusunda yeni bir inceleme yapabilir.

Kanıt yoluyla savunma: SEC, düzenleyici faktörlere dayalı olarak spot ve vadeli piyasalar arasında yaptığı ayrımı destekleyen kanıtlar sunabilirse, pozisyonu daha iyi gerekçelendirilebilir.

Vadeli işlem destekli ETF onaylarını iptal etmek: Sınırlı piyasa etkisi nedeniyle pek olası olmayan aşırı bir seçenek.

Daha geniş bağlamda, Mahkeme’nin kararı SEC’i zorlu bir konuma getirerek spot bir Bitcoin ETF’sinin onaylanma olasılığını artırdı.

Sektörün ağır topu BlackRock da dahil olmak üzere finans sektöründeki önemli oyuncuların spot bir BTC ETF’si arayışında olması, SEC’in bu tür ürünleri onaylama konusundaki istekliliğini ve düzenleyici yaklaşımını etkileyecektir.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Haberin tamamını bitcoinsistemi.com‘dan okuyabilirsiniz.