• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Öldürmeyen Hack, Doğru İletişimle Güçlendirdi: Bitcoin Borsası CoinEx’te Her Şey Normale Döndü!

Öldürmeyen Hack, Doğru İletişimle Güçlendirdi: Bitcoin Borsası CoinEx’te Her Şey Normale Döndü!


Kripto para sektörü 2021 yılındaki boğa piyasası sonrası yaşanan büyük iflas ve hack olaylarıyla sarsıldı ve 2022 yıllında tarihinin en acı veren ayı piyasasıyla yüzleşti.

Bu ayı piyasasında bazı altcoin projelerinin ve bazı kripto para borsalarının hayatta kalmayı başaramadığını ve arkasında binlerce mağdur bırakarak ortadan kaybolduğuna şahit olduk.

Borsaların iflasları ve yaşanan yüzlerce hack olayı yatırımcıların sektöre olan endişelerini artırsa da, bu endişelerin doğru iletişim metotlarıyla çok kolay bir şekilde giderilebildiğini, kullanıcılarıyla doğru bir şekilde iletişim kurabilen projelerin bu saldırılardan ve sorunlardan daha da güçlenerek çıktığını gördük.

Kripto para borsaları üzerindeki risklere alışık olan yatırımcıların çoğu zaman saldırılardan ve para kaybetmekten değil, kendilerine bilgi verilmemesinden, kendileriyle iletişim kurulmamasından ve bir muhatap bulamamaktan korktuğunu görüyoruz. Bu da kullanıcıların hack olaylarına karşı hazırlıklı olduğunu ancak terk edilmişlik duygusuyla mücadeleye hazırlıklı olmadığını gösteriyor.

Hack olayları sonrası iletişim kanallarının kullanımı konusunda farklı örnekleri incelediğimizde, kitlelerin iletişim kanallarının kullanım metotlarındaki farklılıklara göre aynı olaylara farklı tepkiler verebildiklerini görüyoruz. Bu da bize yatırımcıların borsa seçimi, altcoin seçimi, cüzdan seçimi gibi birden çok seçim arasında kaldığında iletişim yönü güçlü olanları tercih etme eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Doğru İletişimle Panik Havasını Dağıttı

Bu konuda son örnek CoinEx borsasında yaşandı. Borsa geçtiğimiz haftalarda saldırıyla karşı karşıya kalırken, bu saldırıyla ilgili hem medya kuruluşları hem de kullanıcılarıyla sürekli iletişim halinde kalmayı tercih etti ve panik havasının kısa sürede dağılmasını sağladı.

CoinEx’in açık sözlü, şeffaf ve dürüst oluşu ve bunu doğru iletişim kanallarıyla kullanıcılara aktarması kripto para yatırımcılarının alışık olmadığı bir yöntemdi. Zira genellikle daha borsa açıklama yapmadan özel kuruluşlar saldırıyı fark eder ve bunu duyurur, ilgili borsada kısa ve özensiz açıklamalarla 2-3 günü bulan bir sessizlik olur, kullanıcılar bu 2-3 günlük süreci terk edilmişlik hissiyle geçirir ve sonrasında fonlarına kavuşsa da borsanın kendisini terk ettiği duygusu zihnine oturduğu için o borsayı tekrar kullanmaktan çekinirdi.

Sorunu Kabullen ve Çöz

Öncelikle borsa hack olayını fark eder etmez, başka güvenlik şirketleri durumu fark etmeden kullanıcılarıyla doğrudan kendisi paylaştı. Burada borsanın ilk anda sessiz kalmayıp durumu kabullenmesi ve açıklamayı doğrudan kendisinin yapmayı tercih etmesi kullanıcılara karşı dürüst olduğu ve yapacağı açıklamalara güvenilebileceği sinyali verdi. Borsanın sorunu kabulleniş şekli ve bununla yüzleşmekten korkmaması kullanıcılara bir güven aşılarken, yapılan açıklamalara duyulan güveni de artırdı.

İlk açıklama anında tüm kullanıcı fonlarının güvende olduğu ve olası bir kayıp durumunda zararların %100 oranında telafi edileceğinin sözünün verilmesi ve açıklamanın detaylı bir şekilde saldırıyı gerçekleştiren cüzdanlarda paylaşılarak yapılması yine kullanıcıların tedirginliğini bir nebze olsun azalttı.

CoinEx’in bu tarz saldırılara karşı daha önceden kurduğu CoinEX Varlık Güvenliği Vakfı’nın tüm mali kayıpları üstleneceğini taahhüt etmesi ve kullanıcıların bu saldırıdan etkilenmeyeceğinin birden fazla kanaldan dile getirilmesi kullanıcılar nezdinde saldırının ilk anda oluşturduğu sisli ve bulutlu havayı dağıttı ve borsaya olan güveni artırdı. Kullanıcılar bu saldırı olayında kendilerini terk edilmiş ve savunmasız hissetmedikleri için CoinEx borsası üzerindeki olumsuz havada kısa sürede dağıldı.

Bu havanın dağıldığını CoinEx borsasının resmi X hesabı üzerinden yaptığı paylaşımların altına gelen yorumlardan da fark edebiliyoruz.

Borsanın hack olayını ilk olarak duyurduğu 12 Eylül tarihli paylaşımın altında “rekt, bitti, işte bir yenisi daha” gibi olumsuz yorumlar yer alırken, 14 Eylül tarihinde detaylı açıklamanın ve saldırıya ilişkin raporun yayınladığı gönderinin altındaki yorumların “size güveniyoruz, sıkı çalışmanız için size teşekkür ederiz, CoinEx bu durumla FTX ve Celsius gibi büyüklerden daha iyi mücadele ediyor, biz de size yardımcı olmak istiyoruz.” şeklinde olumlu yorumlara evrildiğini görüyoruz.

Bu değişimin en temel nedeninin bu iki gün içerisindeki başarılı iletişim teknikleriyle ilgili olduğunda şüphe yok. CoinEx bu saldırı sonrası süreci iyi yönetti ve bunu topluluğa doğru şekilde aktarabildi.

CoinEx CEO’su Doğru Zamanda Açık Taahhüt Verdi

Bu sürecin iyi yönetilmesi ve çok yönlü iletişim kanallarının doğru kullanılması borsaya olan güveni artırırken, borsa CEO’sunun açıklamaları da bu güveni pekiştirdi. Zira kullanıcıların sadece bir şirket hesabıyla ikna etmeniz oldukça zordur. Kullanıcılar böyle zor anlarda karşılarında hesap sorabilecekleri, muhatap olarak kabul edebilecekleri gerektiğinde sorumluluğu onun üzerine yıkabilecekleri gerçek bir kişi görmek isterler.

CoinEx olayında bu rolü CoinEx’in kurucusu ve CEO’su Haipo Yang üstlendi. Sosyal medya hesabından kullanıcılara seslenen Yang, hack sonrası çalışmaları hakkında ayrıntılı bilgi verdikten sonra en büyük önceliklerinin kullanıcıların zarar görmemesi olduğunu ve saldırıdan etkilenen kullanıcılarının zararlarının %100 oranında tazmin edileceğini, CoinEx’teki tüm varlıkların kendi taahhütleri altında güvende olduğunu ifade etti.

CoinEx’in iletişim kanallarını bu denli iyi kullanması panik havasının kısa sürede dağılmasını ve borsa ile kullanıcılar arasındaki bağın zedelenmemesine yardımcı oldu.

CoinEx’te Son Durum Ne?

CoinEx ilk andan itibaren kullanıcılarına verdiği sözleri ve taahhütleri yerine getirme çabasının altının dolu olduğunu somut olarak da kanıtladı ve 21 Eylül tarihinde para yatırma ve çekme işlemlerini yeniden aktif hale getirdi.

CoinEx’te para çekme işlemleri başladıktan sonra pek çok teşekkür mesajı yayınlanırken, CoinEx gönderisinin altındaki bir yorum dikkatimizi çekti.

Yukarıdaki resimlerde yer alan ve borsanın saldırıya uğradığı anda “rekt” mesajı paylaşan kwabena.eth isimli kullanıcı çekimlerin başlamasıyla birlikte borsaya dürüstlükleri için teşekkür etti. 9 gün içerisindeki bu değişim CoinEx’in bu zorlukla iyi mücadele ettiğini ve bu saldırıdan daha da güçlenerek çıktığını gösteriyor.

Diğer Borsalara Örnek Olmalı

CoinEx örneğinin iletişim kanallarının doğru kullanımı bakımından incelenmesi gerektiğini ve ileride karşılaşılabilecek benzer saldırılarla ilgili diğer borsalara da örnek olabileceğini düşünüyoruz. CoinEx’in hızlı reaksiyonu ve sektördeki diğer paydaşlarla olan yakın çalışması bu saldırının etkilerini hafifletse de, bu alanda çok daha sistemli bir güvenlik ortamına ihtiyacımız var.

Kripto para sektörü “geleceğin teknolojisi” iddiasının altını doldurabilmek için güvenli, istikrarlı ve sürdürülebilir bir gelişim ortamına ihtiyaç duyuyor. Şüphesiz bu güvenli ortam  sektördeki küçük ve büyük tüm paydaşların ortak çabasıyla daha mümkün.

Kripto para platformlarına yönelik sık sık tekrarlanan saldırılar sektörün gelişiminin önündeki en büyük engellerden birisini oluştururken, yeni yatırımcıların sektöre girişini zorlaştırıyor.

Bu noktada sektör temsilcilerinin hızlı reaksiyon göstermesi ve sadece kendi kullanıcılarına değil tüm sektöre karşı sorumluluk duygusuyla dürüstlük kuralları içerisinde hareket etmesi sektör için iyi bir model oluşturuyor.

FTX’in iflasından sonra Binance’in rezerv kanıtı sistemini kurması sektör için iyi bir model oluşturmuş ve borsalar bunu takip etmişti. Hack saldırıları sonrası kullanıcılara karşı dürüst olunması ve zararların tazmini noktasında açık taahhütler verilerek bunun hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi konusunda da CoinEx’in iyi bir model oluşturduğunu söylememiz mümkün.

Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Haberin tamamını bitcoinsistemi.com‘dan okuyabilirsiniz.