BU SİTE SATILIKTIR - İLETİŞİM: 0538 206 55 14

Piyasalar Çalkalanıyor! İşte Yaşananlar ve Nedenleri | CoinHaber
 • BITCOIN/TL
  480110,656
  % 2,57
 • ETHEREUM/TL
  32307
  % 2,77
 • RIPPLE/TL
  6.68
  % 1,63
 • BITCOIN CASH/TL
  3130.93,517
  % 2,10
 • LITECOIN/TL
  1127.38
  % 1,36
 • COSMOS HUB/TL
  180.76
  % 3,43
 • CARDANO/TL
  8.57
  % 2,70
 • TETHER/TL
  15.96
  % 0,18

Piyasalar Çalkalanıyor! İşte Yaşananlar ve Nedenleri

Piyasalar Çalkalanıyor! İşte Yaşananlar ve Nedenleri

Son iki gündür çöküş yaşayan Bitcoin, yüzde 12’lik kayıp yaşadı. 12.000 doların üzerine çıkmayı başaran BTC’nin fiyatı yeniden 10.000 dolar rakamlarına indi. Özetle Bitcoin bugün adeta piyasayı kana bulayarak BTC sahiplerinin cebinden 2.000 doları bir anda sildi. BTC’de yaşanan düşüşlerden Ripple ve Ethereum da etkilendi. Peki 48 saatte yaşanan piyasalardaki bu çöküşün nedeni ne?

Bitcoin Neden Çöktü?

Sadece 48 saatte %12’lik düşüş yaşayan BTC, böylece Mayıs ayından beri en kötü günlerini yaşamış oldu. BTC’de yaşanmış olan düşüş sebebiyle sanal para piyasasının hepsi de yeniden kırmızı tahtadaki yerini aldı. Şu anda tüm sanal paralar çok büyük oranda kayıplar yaşıyor.

Daha öncesine bakıldığında da Eylül aylarında BTC ve diğer sanal paralarda artışın yaşanmadığı görülüyor. Bu sebepten ötürü de analistlere göre BTC ve diğer sanal paralarda şu ankinden de daha büyük düşüşler yolda. Piyasalarda BTC ve diğerlerini etkileyen bazı olayların olduğu görülüyor.

Perde Arkasından Görünenler

Uzmanların aktardığına göre BTC’de yaşanan bu ani çöküşün esas sebeplerinden ilki doların yeniden toparlanmaya başlaması. Ayrıca yaklaşmakta olan ABD seçimlerinin sonucunun belirsiz olması ve çok büyük miktarda Bitcoin’in borsalara taşınmış olması da sanal para piyasasını derinden etkiledi ve etkilemeye de devam ediyor.

Borsa’yla Beraber BTC Adeta Çakıldı

BTC, bugün 10.000 dolar seviyesine kadar düştü. Analistlerin aktardığına göre piyasada ABD dolarının güçlenmesi, döviz girişlerinin artması BTC’deki dalgalanmaya sebep oldu. En son 2 Ağustos tarihinde yaşadığı düşük seviyeye yeniden geri dönen BTC borsasında şu anda tabiri caizse bir kan banyosu olayı yaşanıyor. Büyük endekslere baktığımızda da hepsinin de kırmızıya büründüğünü görüyoruz. Tesla ve Apple’ın hisselerinde de hisselerin bölünmesi sebebiyle yeni bir zirve denemesi yaşandı. Özet olarak BTC, geleneksel olan piyasalar ile beraber ortak bir çöküş yaşadı.

Madenciler BTC’lerini Satıyor!

Elimize geçen son verilere göre Bitcoin madencileri ellerinde bulunan sanal paraları hızlı bir şekilde tasfiye ediyorlar. Bu tasfiye hareketi ileride gelebilecek daha da aşağı yönlü hareketlerin habercisi olarak görülüyor. On-Chain verileri de BTC’nin 12.000 dolardan aşağıya düşmeden evvel güçlü madencilerin sanal paralarını sattıklarını gösteriyor.

ABD Seçimlerinin Sonucunun Ne Olacağı da Belirsiz

Analistlere göre ABD’de şu anda yaşanan aşırı huzursuzluk ortamı ve siyasi partilerin daha öncesine göre daha sert bir ayrılık içerisinde olmaları seçim piyasasını etkiliyor. Uzmanların aktardıklarına göre Joe Biden’ın seçimi kazanması durumunda piyasalar daha da büyük çöküntüler yaşayabilir. Donald Trump’ın kazanmasının ise tam aksine piyasalarda ralli etkisi yaratması bekleniyor.