• BITCOIN
  65259,743
  % 0,26
 • ETHEREUM
  1630.18
  % 2,72
 • RIPPLE
  1.38
  % 1,28
 • BITCOIN CASH
  1688.74,377
  % 1,94
 • LITECOIN
  318.84
  % 1,14
 • COSMOS
  19.09
  % 2,30
 • CARDANO
  0.547983
  % 17,41
 • TETHER
  6.81
  % 0,12

Rusya Yasa Dışı Kripto Para Operasyonları İçin Sert Önlemlere Hazırlanıyor

Rusya Yasa Dışı Kripto Para Operasyonları İçin Sert Önlemlere Hazırlanıyor

Rusya’nın Hazırlığı

Rusya’nın kripto para birimlerini nasıl düzenlemesi gerektiğini belirleyen yeni yasa tasarısı, bu hafta başlarında ülkenin parlamentosu olan  Devlet Dumasına gönderildi.

Planlanan mevzuatın resmi web sitesi henüz güncellenmemiş olsa da, iki belge OrderCom Telegram kanalında yayınlandı ve Rus haber yayını RBK’nın kaynakları tarafından orijinal olduğu da doğrulandı.

Yasada yer alan önerilerin Dijital Ekonomi düşünce kuruluşundaki personel ve Skolkovo iş hızlandırıcısı tarafından yazıldığı bildiriliyor.

İki yıldan uzun bir süredir Duma’da bekleyen dijital varlıklar yasasının yeni bir versiyonu ülkenin ceza kanununa kripto odaklı eklemeler yapılmasında ısrar ediyor.

Yasa Tasarılarında Neler Var?

İlk yasa tasarısı Rusya’daki dijital para birimlerini düzenleyecekti. Ya da, daha açık olmak gerekirse, ülkedeki dijital para birimlerinin verilmesini ve onunla işlem yapılmasını yasaklayacaktı. Bu tür faaliyetler hakkında bilgi dağıtmak bile yasaklanacaktı.

Bireylerin ve şirketlerin miras almaları, iflas eden bir şirketin mal varlığının borçlularına dağıtılması veya mahkeme kararı sonucunda el konulması dışında dijital para birimlerini ödeme olarak kabul etmelerine izin verilmeyecekti. Kripto para birimine sahip olan kişiler bunu vergi dairesinde beyan etmeli ve nasıl satın alındığı hakkında bilgi sağlamalıdır.

İkinci taslak, dijital işlemlerler yasadışı operasyonlar için yaptırımlar getiren yeni bir maddeyi ceza kanununa sokacak.

Yasa geçerse, ülkenin merkez bankasında henüz oluşturulmamış bir kayıtta listelenmek üzere onaylanmadan Rusya’da dijital varlıklar yayınlamak, bir şirketin iki milyon rubleye (yaklaşık 28.000 $) kadar para cezasına çarptırılmasına sebep olacak. Aynı ceza düzeyi, dijital varlıklarla ve kripto para birimleri ile onay olmadan operasyonları organize etmek için önerilirken, bireyler 2.800 dolara kadar para cezasıyla karşı karşıya kalacaklar.

Nakit para veya bir Rus bankasından banka havalesi yoluyla kripto satın almak, anlaşmanın ölçeğine bağlı olarak bir milyon Rus rublesi (14.000 $) veya yedi yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaya neden olacak. Benzer ceza, mal ve hizmetler için kriptoyu kabul edenler için de geçerli olacak.

Böyle bir iş, vatandaşlara ve devlete “özellikle büyük” kar veya özellikle büyük hasar getirirse, bu durumda yedi yıla kadar hapis cezasının verilebileceği de vurgulanıyor.

Kripto alımlarının kolaylaştırılması, bu tür operasyonların bir şekilde devlete veya bireylere “önemli ölçüde zarar” veya operatöre “özellikle büyük kâr” getirmesi beş yıl hapis cezasına neden olabilir.

Tamamen mi Yasaklanacak?

Bir merkez bankası sicilinden bahsedilmesi, yasa koyucuların resmi olarak onaylanmış bazı kuruluşların dijital varlıkları ihraç etmeleri ve kullanmaları için serbestlik sağladıklarını, ancak çoğu genel işlemin yasaklanacağını ileri sürüyor.

RBK raporuna göre, Duma Finansal Piyasalar Komitesi başkanı Anatoly Aksakov belgelerin gerçekliğini doğruladı, ancak konuyla ilgili yaklaşımlarının henüz kesinleşmediğini ifade ediyor.