• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

SEC, Tartışmalı Bir Altcoini Menkul Kıymet Olmakla ve Kurucusunu da Dolandırıcılık ile Suçladı

SEC, Tartışmalı Bir Altcoini Menkul Kıymet Olmakla ve Kurucusunu da Dolandırıcılık ile Suçladı


Eski bir New Jersey Eyaleti ceza infaz memuru, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından, biri devlet emeklilik sistemlerinin yerini alacağını iddia ettiği Blazar Token adlı bir kripto varlık menkul kıymeti olmak üzere iki hileli yatırım planı yürütmekle suçlandı.

İddiaya göre, 15 yıl boyunca ceza infaz memuru olarak çalışan John A. DeSalvo, Kasım 2021’de başlattığı ve Mayıs 2022’de çöken Blazar Token’in kayıtsız arzı yoluyla yaklaşık 220 yatırımcıdan en az 620.000 dolar topladı.

SEC’in suç duyurusuna göre DeSalvo, yatırımcılara Blazar Token’ın SEC’e kayıtlı olduğu; Blazar Token alımları için otomatik maaş bordrosu kesintisi ayarladığı ve yatırımcıların olağanüstü getiri elde etmelerinin garanti edildiği yalanını söyledi.

Gerçekte ise, DeSalvo yatırımcı fonlarını zimmetine geçirip kötüye kullanmış, bunların çoğunu kişisel kripto para cüzdanlarına aktarmıştı.

SEC, DeSalvo’nun dolandırıcılık planlarıyla emniyet güçlerini ve acil müdahale ekiplerini hedef aldığını, onların güvenini kazanmak ve topluluk duygularını kötüye kullanmak için eski bir ceza infaz memuru olarak statüsünü kullandığını söyledi.

SEC’in Yaptırım Departmanı Direktörü Gurbir S. Grewal şunları söyledi:

“DeSalvo’nun emniyet personelini hedef alan ve astronomik getiriler vaat eden çeşitli hileli yatırım planları düzenlediğini ve bunlardan birinin geleneksel devlet emeklilik sistemlerinin bir şekilde yerini alacak bir kripto varlık menkul kıymetini içerdiğini iddia ediyoruz.”

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Haberin tamamını bitcoinsistemi.com‘dan okuyabilirsiniz.