• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

SEC, Yeni Spot Bitcoin ETF’si Başvurusu Hakkında Kararını Verdi!

SEC, Yeni Spot Bitcoin ETF’si Başvurusu Hakkında Kararını Verdi!


ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ark Investment Management ve 21Shares’in spot Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonunu (ETF) listeleme amaçlı ortak girişimini ikinci kez reddetti.

SEC, Spot Bitcoin ETF’si Başvurusunun Dolandırıcılıkları Önleme Konusunda Yetersiz Olduğunu Savundu

SEC, ETF’nin listeleneceği Cboe BZX Borsasının, dolandırıcılık ve diğer kötü niyetli uygulamaların önlenmesiyle ilgili “teklifinin gerekliliklerle tutarlı olduğunu gösteremediğini” söyledi.

Cathie Wood’s Ark Investment Management ve İsviçreli yatırım ürünleri sağlayıcısı 21Shares’in ABD’de bir spot Bitcoin ETF’si listeleme girişimi Nisan ayında reddedilmişti. İki firma Mayıs ayında yeni bir başvuru yaparak bir kez daha denemeye karar vermişti.

ABD piyasalar düzenleyicisi kurum, doğrudan BTC’ye yatırım yapan bir ETF için yapılan çok sayıda başvuruyu reddetmiş, ancak BTC vadeli işlem piyasasını takip eden bir dizi fonu onaylamıştı.

Teklifi reddedilen firmalardan biri olan Grayscale Investments SEC’in kararı üzerine yasal işlem başlatmayı seçti ve sözlü tartışmalar 7 Mart’ta başlayacak.

Grayscale Cuma günü yaptığı açıklamada, piyasa düzenleyicilerinin potansiyel dolandırıcılıkları kolayca tespit edebileceğini savundu.

Grayscale’in cevap metninde, “Spot piyasadaki herhangi bir dolandırıcılık veya manipülasyon, BTC vadeli işlemlerinin fiyatını mutlaka etkileyecek ve böylece spot bitcoin veya bitcoin vadeli işlemlerini tutan bir ETP’nin net varlık değerini ve yatırımcıların böyle bir ETP’nin hisseleri için ödediği fiyatı etkileyecektir” denildi.

Grayscale’in dilekçesinde, CME ya gözetiminin hem vadeli işlemleri hem de spot ETP’leri etkileyen spot piyasa dolandırıcılığını tespit edebileceği ya da “gözetimin bunu her iki ETP türü için de yapamayacağı” belirtildi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Haberin tamamını bitcoinsistemi.com‘dan okuyabilirsiniz.