• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Son Dakika: SEC, Menkul Kıymet Olarak Sınıflandırılabileceğini İddia Ederek NFT Satan Bir Şirkete Dava Açtı

Son Dakika: SEC, Menkul Kıymet Olarak Sınıflandırılabileceğini İddia Ederek NFT Satan Bir Şirkete Dava Açtı


ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Los Angeles merkezli bir medya ve eğlence şirketine karşı, kurumun menkul kıymet olarak kabul ettiği kripto para varlıkları için yasadışı bir şekilde satış yaptığı gerekçesiyle dava açtı.

SEC tarafından Pazartesi günü yayınlanan bir basın açıklamasına göre, düzenleyici kurum, Impact Theory isimli şirketi 1933 tarihli Menkul Kıymetler Yasası’nın kayıt hükümlerini ihlal etmekle, non-fungible token’leri (NFT’ler) tescil ettirmeden veya muafiyet almadan satışa sunmak ve satmakla suçladı.

SEC, Impact Theory’nin Ekim ve Aralık 2021 arasında Founder’s Keys adı verilen üç tür NFT’nin satışı yoluyla bazıları ABD’de olmak üzere yüzlerce yatırımcıdan yaklaşık 30 milyon dolar topladığını iddia ediyor. NFT’lerin, “bir sonraki Disney’i inşa etmeye çalıştığını” iddia eden Impact Theory’nin özel içerik ve avantajlarına erişim sağlaması bekleniyordu.

SEC, Impact Theory’nin NFT’leri bir yatırım fırsatı olarak pazarladığını ve şirketin başarılı olması halinde yatırımcıların satın alımlarından kâr elde edeceklerini vaat ettiğini iddia ediyor. SEC, NFT’lerin yatırım sözleşmesi kriterlerini karşıladığını ve bu nedenle bir varlığın menkul kıymet olup olmadığını belirlemek için kullanılan yasal bir çerçeve olan Howey testi kapsamında menkul kıymet olduğunu savunuyor.

SEC’in emri, Impact Theory’nin bulguları kabul veya reddetmeden suçlamaları karara bağlamayı ve 6.1 milyon dolardan fazla tazminat, faiz ve ceza ödemeyi kabul ettiğini belirtiyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Haberin tamamını bitcoinsistemi.com‘dan okuyabilirsiniz.