• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

UniSwap’ın Son Kararı Tartışma Konusu Oldu: KYC ve Whitelist Tartışmasının Aslı Ne?

UniSwap’ın Son Kararı Tartışma Konusu Oldu: KYC ve Whitelist Tartışmasının Aslı Ne?


Merkeziyetsiz finans (DeFi) sektörü, önde gelen bir merkeziyetsiz kripto para borsası olan Uniswap’in yaklaşan V4 güncellemesinde Müşterini Tanı (KYC) hook’larını sunmasıyla bir değişim dalgasına tanık oluyor. Bu gelişme, topluluk içinde tartışmalara ve eleştirilere yol açtı.

Uniswap V4’te hook’lar, kullanıcıların tamamen yeni havuz fonksiyonları ekleyebilmelerini sağlayan dinamik bir özellik olarak tanıtılmıştı. Bunlar, bir havuz işleminin kullanım ömrünün çeşitli noktalarında çalışan kod parçalarını ifade ediyor.

Bu hook’lar, ana V4 likidite sözleşmesinden farklı akıllı sözleşmeler olarak tanımlanabilir. Ücretleri dinamik olarak ayarlamak veya inovatif emir türleri oluşturmak için kullanılabilirler.

Uniswap’in KYC hook’larını V4 güncellemesine dahil etme kararı birçokları için sürpriz oldu. Yeni özellik, özellikle ABD merkezli likidite havuzlarının, havuza katılmak isteyen kullanıcılardan KYC ve Whitelist uygulamaları talep etmesine olanak tanıyacak. Bununla birlikte, Uniswap’in bir platform olarak bu gerekliliği tüm işlemlerde uygulamayacağını belirtmek önemli.

KYC hook’larının uygulamaya konulması karışık tepkilerle karşılandı. Bazıları bunu merkezileşmeye doğru hayal kırıklığı yaşatan bir geçiş olarak görürken, diğerleri açık ve izinsiz bir hook piyasasının merkezi hooklarla bir arada var olabileceğini savunuyor. KYC hook’larının varlığının, Uniswap V4 tarafından işlenen her işlemin mutlaka KYC doğrulamasından geçmesi gerektiği anlamına gelmediğini iddia ediyorlar.

Benzer bir şekilde AAVE de, KYC ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) önlemlerini de içeren Aave Arc protokolünü başlatmıştı.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Haberin tamamını bitcoinsistemi.com‘dan okuyabilirsiniz.